63-840 Krobia, ul. Jesienna 1 | Rejestracja tel. 691 466 017

DIETETYK

Co należy przygotować przed pierwszą wizytą u dietetyka?

Jeżeli to czytasz to znaczy, że szykujesz się na swoją wizytę z dietetykiem. Po umówieniu wizyty warto przygotować dzienniczek żywieniowy. Każda osoba udająca się na pierwszą wizytę do dietetyka powinna wiedzieć, że warto zabrać na nią listę produktów, które zostały spożyte przynajmniej jednego wybranego dnia, a najlepiej przez 3 dowolne dni. Dobrze, aby były to dwa dni robocze oraz jeden dzień weekendowy, gdyż często jest tak, że w wolne dni mamy nieco inne zwyczaje żywieniowe niż w te pracujące. Podczas przygotowywania listy trzeba pamiętać, aby zapisać każdy spożyty produkt, a także wypite płyny.
Dobrze sporządzony dzienniczek zawiera informacje o:

  • godzinie spożycia posiłku,

  • tym, co posiłek zawierał,

  • wielkości spożytego posiłku.

W gabinecie usłyszysz pytania o twoją aktywność fizyczną, tryb życia oraz zdrowie. Jeśli przyjmujesz jakieś leki to warto spisać je na kartce. Zabierz również swoje aktualne badania laboratoryjne. Jeżeli ich nie masz to wspólnie dobierzemy odpowiednie i dostarczysz mi je elektronicznie.

Jakie badania są przeprowadzane u dietetyka?

W gabinecie zostanie przeprowadzona analiza składu ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej. Pomiar jest bezbolesny i nieinwazyjny. Poza masą ciała uzyskamy również ilość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz zawartość wody w organizmie.
Do pomiaru można się wcześniej przygotować:

  • pomiar przeprowadza się u osób z gołymi stopami – najlepiej więc ubrać na wizytę skarpetki, a nie rajstopy,

  • pomiar najlepiej przeprowadzić na czczo lub nie wcześniej niż 4 godziny po posiłku,

  • przed pomiarem należy unikać spożywania alkoholu, mocnej herbaty i kawy, które wpływają na zaburzenie równowagi płynów w organizmie,

  • przeprowadzającego pomiar należy poinformować o ewentualnym przyjmowaniu leków diuretycznych oraz o cyklu menstruacyjnym.

Aparaty do pomiaru masy ciała metodą bioimpedancji wpływają na działanie innych urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, dlatego takie pomiary są przeciwwskazane u osób z rozrusznikiem serca.

Ile czasu trwa pierwsza wizyta i czy od razu otrzymuje się dietę?

Nie sposób określić dokładnie ile czasu trwa pierwsza wizyta u dietetyka. Zależy to od wielu czynników – między innymi od problemu, z jakim zmaga się pacjent czy ilości informacji jakie ma do przekazania pacjent lub specjalista. Jedno jest pewne – nie warto się spieszyć i należy zarezerwować sobie około 60 minut na pierwsze spotkanie z dietetykiem.
Jeżeli jednak chodzi o indywidualnie dopasowany jadłospis to najczęściej trzeba na niego trochę poczekać. Podczas pierwszej wizyty dietetyk może przekazać pewne ogólne zalecenia żywieniowe, jednak dokładną rozpiskę posiłków wysyła drogą mailową.
Ułożenie dobrze zbilansowanego planu żywieniowego często nie jest bowiem prostym zadaniem i wymaga od dietetyka ogromnej wiedzy oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Czas oczekiwania nie przekracza 7 dni roboczych.

Jak wygląda współpraca po otrzymaniu planu żywieniowego? 

Bardzo ważny jest kontakt między dietetykiem a pacjentem dlatego dostajesz adres mailowy oraz numer telefonu na który możesz w każdej chwili zadzwonić lub napisać wiadomość. Ważne żeby na bieżąco rozwiązywać problemy, które mogą wystąpić podczas stosowania diety. Może to być utrata motywacji, posiłki, które nie smakują, trudność z ich przygotowaniem itd.
Termin drugiej wizyty ustalamy już na samym początku. Podczas tego spotkania sprawdzamy efekty, robimy kolejne pomiary analizatorem oraz wyznaczamy następne kroki. Czasami jest to zmiana jadłospisu, a innym razem motywacja ze strony Psychodietetyka i dodatkowe wskazówki na kolejny miesiąc.
Nie ma jednego schematu dla każdej osoby. Dietetyk działa indywidualnie więc każdy otrzymuje inny plan, inne zalecenia, inne cele. Wizyta przebiega różnie u każdego pacjenta.

Call Now Button